Czym jest hejt?, jak sobie z nim radzić?, do kogo zwracać się o pomoc? Na te, oraz na wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć sobie uczniowie klasy I psychologiczno-pedagogicznej podczas zajęć poświęconych zagrożeniom w Internecie.

Prof. Jacek Pyżalski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza o hejcie mówi tak: „Nie można lekceważyć zjawisk przemocowych w internecie i należy im przeciwdziałać. Ale bez demonizowania, bo dokładne analizy pokazują, że internet nie jest siedliskiem zła i wcale nie sprzyja epidemiom nowych cyfrowych form uzależnień lub mowy nienawiści. Zachowania patologiczne dotyczą niewielkiego odsetka internautów, podobnie jak w świecie offline”. Czym w ogóle jest hejt? Definiujemy go jako nienawistne, poniżające treści, niekoniecznie w formie pisemnego komentarza, ale też grafik (w tym memów), video, nagrań… Nie mieści się w kategorii krytyki – przekracza bowiem granice kulturalnej wypowiedzi. Jednocześnie nie oznacza to, że jest wulgarny – choć może. Najłatwiej jest się z nim spotkań w social mediach, komentarzach pod artykułami czy na forach. Pamiętać należy jednak, że choć hejterzy w sieci są bardzo głośni, to wcale nie jest ich najwięcej. Dlatego też Fundacja Orange stworzyła kampanię #jestnaswiecej. Jeśli widzisz hejterski komentarz w sieci, wpisz pod nim hashtag #jestnaswiecej – pokaż, że przeciwstawiasz się takim komentarzom!

Uczniowie klasy I psychologiczno-pedagogicznej stworzyli prezentację, która ukazuje zjawisko przemocy w Internecie i co najważniejsze może pomóc tym, którzy są jej ofiarami. Pamiętajcie, nie jesteście sami, nie bójcie się prosić o pomoc!

 nie hejtuje- reaguję (plakaty)