Dziennik | Plan lekcji | Kontakt

Projekt “Patriotyzm wynoszę z domu” – konkurs „Powstaniec wielkopolski – mój przodek, mój sąsiad, mój bohater”

“Patriotyzm wynoszę z domu” to hasło przewodnie całorocznej akcji Zespołu Humanistycznego organizowanej w Zespole Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej. W kontekście tej akcji dom pojmowany jest szeroko – nie tylko jako dom rodzinny, ale także szkoła czy środowisko lokalne. Dlatego chcielibyśmy podjąć szereg inicjatyw, które zaktywizują uczniów, ich rodziców oraz sąsiadów, aby stworzyć przestrzeń niezbędną do kształtowania młodego obywatela, Polaka, Europejczyka. Działania te wpisują się nie tylko w trudne czasy, w których pojęcie patriotyzmu i jego form jest częstym tematem rozmaitych dyskusji, ale także w podstawy wychowania i przygotowania młodego człowieka do jego przyszłej roli życiowej. (więcej…)

„Dar szpiku szansą na nowe życie” – wizyta koordynatora Drużyny Szpiku w murach naszej szkoły

Ważne życiowe decyzje zawsze powinny być podejmowane z wielką rozwagą i poprzedzone pogłębieniem wiedzy na temat, z którym się wiążą. Niewątpliwie do grupy takich postanowień zaliczyć należy podjęcie decyzji o rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku. Czym zatem jest dawstwo szpiku, jak skutecznie leczyć nowotwory krwi i jakie są sposoby rejestracji w bazie dawców szpiku – na te i wiele innych pytań uczniowie klas 3PO3 i 3PO4 mogli uzyskać odpowiedzi 19 listopada, podczas spotkania z Panią Marią Homan, koordynatorem Drużyny Szpiku. Spotkanie miało charakter edukacyjny i stało się przyczynkiem do dalszych działań. (więcej…)

„Znicz odzyskanej pamięci”

Listopad jest miesiącem, w którym w sposób szczególny pamiętamy o naszych bliskich zmarłych, nawiedzając ich groby. Nasza refleksja w tym czasie skierowana jest ku przemijaniu.

Także i my – społeczność ZSM – pamiętamy o tych, którzy odeszli.

W tym roku postanowiliśmy, że w naszej szkole zostanie zorganizowana akcja o nazwie „Znicz odzyskanej pamięci”. W październiku uczniowie w ramach wolontaryjnej akcji zbierali znicze, które są szczególnym wyrazem pamięci. (więcej…)

Poczet sztandarowy ZSM na mszy św. za Ojczyznę

poczetW dniu 11 listopada 2021 roku, w 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w kościele pw. Świętej Trójcy na Dębcu odbyła się uroczysta msza święta za Ojczyznę. W tym szczególnym dla naszej Ojczyzny dniu, poza przedstawicielami wszystkich szkół znajdujących się na terenie parafii, nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły. W uroczystości rocznicowe jako poczet sztandarowy włączyli się kadeci pierwszej klasy policyjnej. Bardzo cieszy nas fakt, że nasi uczniowie kultywują pamięć o historycznych wydarzeniach i godnie reprezentują ZSM w środowisku lokalnym dając wyraz swojego patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny. (więcej…)

Międzyszkolny projekt “Español por tareas”

W listopadzie rozpoczęliśmy w naszej szkole realizację nowego projektu międzyszkolnego ETwinning w języku hiszpańskim “Espańol por Tareas”. Do programu przystąpili uczniowie klasy 1O 3. Razem z młodzieżą z trzech innych szkół: LO nr 1 im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi z Inowrocławia, z III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej z Gdyni oraz z 1 LO im. Tadeusza Kościuszki z Jarocina, co miesiąc będą realizować zadania projektowe i uczestniczyć w cyklicznym konkursie leksykalnym.

(więcej…)

Narodowe Święto Niepodległości

W związku z Narodowym Świętem Niepodległości, w środę 10 listopada 2021 roku,  o symbolicznej godzinie 11.11, społeczność szkolna Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu zaśpiewała hymn narodowy.

W ten sposób, włączyliśmy się we wspólne radosne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wpisując się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”. (więcej…)

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ NA PLANSZY- ROZGRYWKI PEŁNE EMOCJI I WIEDZY PRAKTYCZNEJ W NASZEJ SZKOLE! REALIZACJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO.

Gracze wcielają się w przedsiębiorców, którzy zakładają własną działalność gospodarczą polegającą na produkcji i sprzedaży sprzętu sportowego. Jako właściciele firm muszą podejmować decyzje o produkowanym asortymencie, zadbać o zakup zasobów niezbędnych do produkcji, inwestować w rozwój firmy oraz zatrudniać odpowiednich specjalistów. Wygrywa ten, którego przedsiębiorstwo uzyska najwyższą wartość w 2 dziedzinach: rozpoznawalność marki oraz środki materialne i finansowe. Gra ma wiele wariantów oraz różne wersje: podstawowe i rozszerzone. Wariant podstawowy można rozegrać w 45 minut, rozszerzony w 90 minut. Dłuższa rozgrywka, dzięki wykorzystaniu kart rozwoju daje wiele możliwości. W tym wariancie gracze rywalizują w dodatkowej dziedzinie, starając się zwiększyć potencjał swojego przedsiębiorstwa. (więcej…)

Specjalistyczny sprzęt pozyskany przez Samorząd Uczniowski

O pozyskaniu środków grantowych z Funduszu Samorządów Uczniowskich pisaliśmy już wcześniej. Od początku pojawienia się tej wartościowej inicjatywy wygrało wiele projektów przygotowanych przez naszą szkołę.

Dziś z radością pragniemy poinformować, że w ramach realizacji kolejnego projektu Funduszu Samorządu Uczniowskich udało się nam ze środków grantowych pozyskać specjalistyczny sprzęt nagłośnieniowy, który pozwoli nam doposażyć posiadane już przez nas nagłośnienie. Dzięki tym zakupom oprawa muzyczna eventów i imprez szkolnych stanie się łatwiejsza i bardziej profesjonalna. Cieszy nas fakt wygranej w projekcie i pozyskanego w ten sposób specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu codzienne życie szkoły stanie się przyjemniejsze. (więcej…)

Uczniowie ZSM na obchodach 65. rocznicy Powstania Węgierskiego

Dnia 23 października w Poznaniu uczczono 65. rocznicę wybuchu Powstania Węgierskiego. Warto przypomnieć, że to wydarzenie z roku 1956 był próbą zdobycia przez naród węgierski wolności i uwolnienia się spod sowieckiej niewoli.

W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa uroczystości rocznicowe odbyły się w ograniczonej formie. Hołd uczestnikom tamtych tragicznych wydarzeń oddano m.in. na Jeżycach. (więcej…)

Pocovidowy wolontaryjny powrót do dobrej tradycji

Ostatnie dni października jest to czas, kiedy odwiedzamy cmentarze – miejsca spoczynku prochów naszych bliskich i znajomych. Są to szczególne dni pogłębionej refleksji i zadumy nad sensem ludzkiego życia i przemijania.

Tradycją naszej szkoły, rozwiniętą jeszcze przed pandemią, jest to, że przedstawiciele klas pierwszych w tych dniach odwiedzają poznańską nekropolię na Junikowie, by wspólnie posprzątać znajdujące się tam zaniedbane mogiły. Cieszy nas fakt, że w tym roku mogliśmy powrócić do tej dobrej i szlachetnej tradycji. (więcej…)

Rozmiar czcionki
Kontrast