Z PAMIĘTNIKA WYMIANY POLSKO – FRANCUSKIEJ ERASMUS+

Dzień 1   19.11.2021

Naszemu oczekiwaniu na przyjazd uczniów z Francji w ramach wymiany Erasmus+ towarzyszyły różne emocje. Byliśmy podekscytowani, ale jednocześnie stawialiśmy sobie różne pytania – czy wszystko się uda, czy nasi goście będą zadowoleni z pobytu w Polsce, czy nic nie pokrzyżuje naszych planów? Pamiętaliśmy przecież, jak dobrze przyjęli nas nasi koledzy, gdy wyjechaliśmy wymianę do Francji. Na szczęście szybko okazało się, że nasze obawy były niepotrzebne. Nasi francuscy koledzy przyjechali do Poznania zgodnie z planem. Około 16.40 wspólnie zjedliśmy obiad w stołówce w bursie szkolnej. Później był czas na integrację – uczestniczyliśmy      w spotkaniu, podczas którego mogliśmy lepiej się poznać, kiedy m.in. rozwiązywaliśmy quiz optyczny w polsko-francuskich grupach. Było to ciekawe połączenie zabawy z nauką. I co najważniejsze, dotyczyło programowego punktu naszej wymiany – optyki.

Dzień 2    20.11.2021

Drugi dzień upłynął na zwiedzaniu naszego miasta. Chcieliśmy pokazać naszym francuskim kolegom jego najpiękniejsze                         i najciekawsze miejsca. Dlatego zaraz po śniadaniu wybraliśmy się na wycieczkę po Poznaniu. Wspólnie zwiedzaliśmy Stary Rynek, piękne wnętrze Fary i inne zabytki Poznania. Ważnym punktem naszej wycieczki była też wizyta w Bramie Poznania. Pobyt w tym muzeum pozwolił naszym gościom na zapoznanie się z początkami polskiej państwowości.  Przedstawienie naszej historii w nowoczesny sposób, z wykorzystaniem multimediów i światła, zrobiło na naszych francuskich kolegach duże wrażenie. A dla nas była to kolejna okazja  na szybką powtórkę, która może się nam przydać w szkole 😉 Jak widać – program tego dnia był bardzo ciekawy. Zmęczeni, ale zadowoleni, wieczór spędziliśmy w swoich domach wraz z goszczonymi przez nas gośćmi z Francji. 

Dzień  3    21.11.2021

Podczas kolejnych dni pobytu w Polsce nasi francuscy koledzy spędzali czas z polskimi rodzinami, u których mieszkali. Była to dla nich dobra okazja, żeby zapoznać się z polską kulturą, zwyczajami a także z polską kuchnią, która, jak twierdzili, bardzo przypadła im do gustu. Program tych dni zależał od inwencji naszych uczniów. Francuscy uczniowie zabrani zostali m.in na kręgle, do Parku Iluminacji na poznańskim Sołaczu, a nawet na wycieczkę do Wrocławia.

Dzień 4   22.11.2021

Na ten dzień wszyscy bardzo czekaliśmy, bo czekała nas wyprawa do Krakowa. Nikt nie narzekał, że trzeba wcześnie wstać, choć autokar czekał na nas przed szkołą już o 6.40. Podróż upłynęła nam w dobrych humorach. Tych kilka wspólnie spędzonych godzin też posłużyło naszej integracji. Gdy dotarliśmy na miejsce, zakwaterowani zostaliśmy w schronisku dla młodzieży. Po południu, po krótkim odpoczynku, zaczęliśmy zwiedzać piękny gród krakowski. Udaliśmy się na spacer po Krakowie wraz z przewodnikiem, który w ciekawy sposób opowiadał nam o różnych wartych poznania miejscach tego miasta. Zobaczyliśmy pomnik Smoka Wawelskiego pod Wawelem, zwiedzaliśmy sukiennice na Starym Rynku, przeszliśmy cały Trakt Królewski. Zapoznaliśmy się z różnymi anegdotami o Krakowie i jego mieszkańcach. To było bardzo ciekawe doświadczenie nie tylko dla Francuzów, ale i dla nas, bo nie wszyscy mieliśmy wcześniej okazję zwiedzać Kraków. Dzień zakończyliśmy wspólną taneczną imprezą.

Dzień 5 23.11.2021

Szósty dzień też upłynął nam na zwiedzaniu. Po śniadaniu odwiedziliśmy Wieliczkę. To niezwykłe miejsce i bezcenny zabytek kultury, wpisany na Listę Dziedzictwa UNESCO. Malownicze  podziemne korytarze zrobiły na nas wszystkich wielkie wrażenie. Mogliśmy podziwiać niezwykłe, solne krajobrazy, imponujące rozmiarami wyrobiska, skały solne różnych rodzajów, słone jeziora oraz dzieła sztuki stworzone przez górników-rzeźbiarzy. Na pewno zostanie to na długo w naszej pamięci. Po wizycie w kopalni przyszedł czas na wyprawę do Huty Szkła w Krakowie, gdzie zobaczyliśmy etapy produkcji i fascynujący proces powstawania szklanych ozdób i naczyń. Zapoznaliśmy się też z historią sztuki szklarskiej, zwiedzając stałą ekspozycję. To ważne doświadczenie dla nas, przyszłych optyków, bo mogliśmy zapoznać się z technologią wytwarzania szkła w tradycyjny sposób. Uświadomiło nam ono, jak wielki postęp nastąpił w tej dziedzinie. Huta Szkła zrobiła wielkie wrażenie na młodzieży francuskiej, która po raz pierwszy odwiedziła takie miejsce. 

Kraków to miasto, które urzekło nas wszystkich swym urokiem. Po obiedzie, kiedy mieliśmy czas wolny, jeszcze raz udaliśmy się na Stare Miasto. Każdy z nas chciał kupić sobie jakąś pamiątkę, która przypominać nam będzie piękne chwile wspólnie spędzone w Krakowie. 

Podczas wieczornego spotkania nadszedł czas na podsumowania i refleksje z wymiany.  Okazało się, że nasi goście są bardzo zadowoleni z wizyty w Polsce. Na szczęście nic – nawet pandemia – nie pokrzyżowało naszych planów i mogliśmy zrealizować wszystkie punkty naszego programu przygotowanego dla kolegów z Francji. Rozstrzygnęliśmy również nasz konkurs optyczny, w którym polscy i francuscy uczniowie brali udział podczas całego pobytu w Krakowie, wykonując określone zadania. 

Dzień 6 24.11.2021

Niestety – wszystko, co dobre, szybko się kończy… Ani się nie obejrzeliśmy, a wymiana młodzieży w ramach programu Erasmus+ dobiegła końca. Wczesnym rankiem pojechaliśmy odwieźć grupę francuską na lotnisko w Krakowie. Z żalem pożegnaliśmy naszych francuskich przyjaciół. Niektórym z nas nawet łezka zakręciła się w oku.  Przez tych kilka wspólnie spędzonych dni zdążyliśmy dobrze się poznać i polubić. Nasi goście serdecznie podziękowali nam za wspaniale zaplanowaną wymianę. Zapewnili, że wyjeżdżają pełni wrażeń i miło wspominać będą swój pobyt w Polsce. Mamy nadzieję, że kontakty, zawiązane między nami podczas wymiany, będą trwałe, że nasza znajomość przetrwa i będzie jeszcze okazja, aby spotkać się ponownie. Już bardziej prywatnie…