“Patriotyzm wynoszę z domu” to hasło przewodnie całorocznej akcji Zespołu Humanistycznego organizowanej w Zespole Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej. W kontekście tej akcji dom pojmowany jest szeroko – nie tylko jako dom rodzinny, ale także szkoła czy środowisko lokalne. Dlatego chcielibyśmy podjąć szereg inicjatyw, które zaktywizują uczniów, ich rodziców oraz sąsiadów, aby stworzyć przestrzeń niezbędną do kształtowania młodego obywatela, Polaka, Europejczyka. Działania te wpisują się nie tylko w trudne czasy, w których pojęcie patriotyzmu i jego form jest częstym tematem rozmaitych dyskusji, ale także w podstawy wychowania i przygotowania młodego człowieka do jego przyszłej roli życiowej.

Pierwszym z podjętych działań było włączenie rodziców klasy 1T3 w przygotowania Święta Niepodległości i szycie biało-czerwonych kokard narodowych. W tym miejscu szczególne podziękowania należą się Pani Beacie Szymańskiej, która z pełnym poświęceniem tworzyła je w swoim wolnym czasie. Rozetki będą towarzyszyły klasie strażackiej podczas patriotycznych świąt do końca ich edukacji w murach naszej szkoły.

23 listopada 2021 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę ws. Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, ustanawiając 27 grudnia świętem narodowym i doceniając tym samym wagę oraz znaczenie niepodległościowego zrywu Wielkopolan. Z tej okazji proponujemy uczniom ZSM im. KEN konkurs na kolaż prezentujący wybranego powstańca wielkopolskiego. Liczymy na ciekawe prace naszej młodzieży, która wspierana przez rodziców i sąsiadów w poszukiwaniu pamiątek, zdjęć, dokumentów powstańców wielkopolskich pozna przeszłość przez pryzmat historii konkretnego człowieka – bohatera.

Konkurs „Powstaniec wielkopolski – mój przodek, mój sąsiad, mój bohater”

Konkurs „Powstaniec wielkopolski – mój przodek, mój sąsiad, mój bohater” przeznaczony jest dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu i przeprowadzany w ramach akcji „Patriotyzm wynoszę z domu”.

Celem konkursu jest wykonanie kolażu przedstawiającego sylwetkę wybranego powstańca wielkopolskiego.

Zasady tworzenia pracy:

  1. Kolaż powinien być złożony ze zdjęć powstańców, pamiątek po nich, dokumentów itp. oraz informacji biograficznych i dotyczących udziału w Powstaniu Wielkopolskim.
  2. Praca może być wykonana w dowolnej technice i kolorystyce.
  3. Kolaż powinien zostać opatrzony krótkim autorskim komentarzem zawierającym przemyślenia dotyczące prezentowanej sylwetki powstańca.

Nagrodą w konkursie jest ocena bardzo dobra bądź celująca wagi sprawdzianu z wybranego przez zwycięzcę przedmiotu – historia bądź język polski.

Nagrodzonych zostanie 5 najlepszych prac.

Prace należy przekazać nauczycielom polonistom bądź historykom do 20 grudnia 2021 roku. Rozstrzygnięcie konkursu 27 grudnia 2021 roku – ogłoszone na stronie szkoły.

Wszelkie pytania związane z projektem bądź konkursem proszę zgłaszać do koordynatora projektu prof. Agnieszki Polińskiej i opiekuna merytorycznego projektu prof. Violetty Lenarczyk.

Serdecznie zapraszamy!!!