W związku z Narodowym Świętem Niepodległości, w środę 10 listopada 2021 roku,  o symbolicznej godzinie 11.11, społeczność szkolna Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu zaśpiewała hymn narodowy.

W ten sposób, włączyliśmy się we wspólne radosne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wpisując się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”.

Ogromna flaga biało-czerwona, powiewająca na budynku szkoły, stanowiła uroczyste wyjątkowe tło dla ustawionych w szeregu kadetów klas mundurowych z dekoracyjnymi biało-czerwonymi kotylionami na piersiach.

W krótkim przemówieniu kadet Marcel Biliński z klasy 3Po1 podkreślił rolę patriotyzmu w czasach współczesnych, gdy nikt nie musi walczyć o niepodległość z zaborcą czy okupantem. Wolność jednak nie jest nam dana, ale zadana, stąd konieczność nieprzemijającej troski o szacunek dla fundamentalnych wartości, których uczyli nas wielcy mężowie stanu – Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski czy Wojciech Korfanty. To między innymi ich zaangażowanie dało suwerenność Najświętszej Rzeczypospolitej w roku 1918.

Istotnym momentem uroczystości było stworzenie na płycie boiska flagi przez społeczność szkolną przy pomocy kartek biało-czerwonych i symboliczne wypuszczenie w niebo 11 balonów w barwach narodowych.

Dziękujemy całej społeczności szkolnej, uczniom liceum, technikum oraz szkoły branżowej  za piękną postawę obywatelską.

Gratulujemy opiekunom i twórcom uroczystości: Lidii Torzewskiej-Kulas, Violetcie Lenarczyk, Agacie Przybylak, Arturowi Błaszakowi i Jackowi Dalekiemu. To była piękna, patriotyczna i niezapomniana uroczystość.