W dniach 19.02.2021- 26.02.2021 Pan dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowo- Badawczego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych przepowadził cykl spotkań online z uczniami naszej szkoły na platformie MC Teams. W spotkaniach tych uczestniczyły następujące klasy: 2GZ, 3Z, 2GT2 i 3T2. Lekcje te dotyczyły postawy życiowej Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Czy lekcje te kształtowały kompetencje zawodowe? Niech na to pytanie odpowiedzą uczniowie. Jeden z nich Kamil Zawada uczeń klasy 3 Z napisał:
„Pierwszą kompetencją Rotmistrza Pileckiego była współpraca, która może nam się przydać, kiedy z innymi pracownikami będziemy musieli zrobić coś razem. Drugą kompetencją było podejmowanie ważnych decyzji, któż w życiu zawodowym ich nie podejmuje. Trzecią kompetencją jest wytrwałość- Witold Pilecki w obozie KL Auschwitz wytrwał 947 dni, podtrzymując na duchu kolegów, potajemnie zdobywając żywność i odzież, przygotowywał oddziały do opanowania obozu podczas ewentualnego zaatakowania go z zewnatrz przez oddziały partyzancie z równoczesnym zrzutem broni. Tak samo my musimy być wytrwali i nie poddawać się pomimo trudności. Czwarta kompetencja to logiczne myślenie, dzięki niej Rotmistrz stworzył grupę w obozie, która sobie pomagała, a my dzięki niej możemy rozważyć np. czy uczyć się dalej, otworzyć działalność gospodarczą, czy pracować dla dobra nas wszystkich”.
Tak, na pewno warto wzorować się na tak wielkiej postaci, patriocie oddanemu Polsce, który za Polskę oddał życie, abyśmy my mogli żyć w wolnej Niepodległej.
Lekcje muzealne zorganizowała Pani prof. Beata Marciniak.
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
ul. Muzealna 4, 48-316 Łambinowice
https://www.cmjw.pl/