Uczniowie klas trzecich o specjalności technik mechanik uczestniczą obecnie w miesięcznym projekcie Erasmus „Międzynarodowe praktyki szansą na rozwój uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN” w miejscowości Forli we Włoszech.

Trzynastoosobowa grupa wraz z opiekunami wyruszyła 14 października 2018 roku do Włoch. Podróż odbyła się bez problemów i po kilku godzinach uczniowie znaleźli się w Bolonii. Na lotnisku czekał na nich opiekun z organizacji pośredniczącej Uniser. Po krótkiej podróży autobusem grupa dotarła do miejsca docelowego, którym jest miejscowość Forli.

 Dzień później, 15 października, cała grupa rozpoczęła swoją włoską przygodę. Podczas spotkania w siedzibie Uniser grupa zapoznała się z planem praktyk, organizacją pracy w firmach oraz wzięła udział w lekcji języka włoskiego. Następnie uczniowie mieli szansę poznać  Forli podczas spaceru z przedstawicielką Uniseru oraz  skosztować lokalnych potraw.

Pierwsza wycieczka odbyła się do Bolonii, gdzie młodzież pod opieką przewodnika przespacerowała się ulicami miasta, mogła podziwiać piękną architekturę oraz dowiedziała się o interesujących faktach dotyczących tego niezwykle urokliwego miejsca.

Po niemal dwóch tygodniach pracy we włoskich firmach, uczniowie mogą pochwalić się nowymi umiejętnościami nabytymi w trakcie praktyk.  Każdego dnia mają też okazję zwiększać swoje kompetencje językowe, zarówno jeśli chodzi o język angielski, jak i włoski.

To dopiero półmetek praktyki zawodowej, a przed młodzieżą jeszcze wiele ciekawych wyzwań oraz wrażeń, czekających na nich podczas całodniowych wycieczek do Florencji czy Rimini.