Święto Szkoły (26)Dnia 14 października 2024 roku w Zespole Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu odbyła się uroczystość z okazji Święta Patrona Szkoły, które co roku przypada na rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej.

Uroczystość ta miała szczególny charakter, gdyż połączona była ze ślubowaniem klas pierwszych. Był to ważny moment dla nowych uczniów, którzy oficjalnie zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej.

Uroczystość rozpoczęła się na boisku szkolnym, gdzie zgromadzili się wszyscy uczniowie oraz grono pedagogiczne.

Pani dyrektor szkoły, dr Małgorzata Nawojczyk-Bolewska, wygłosiła przemówienie, w którym podkreśliła znaczenie edukacji oraz tradycji szkolnej. Pani dyrektor złożyła także serdeczne życzenia nauczycielom, dziękując im za ich codzienną pracę, zaangażowanie i cierpliwość. Podkreśliła, że to dzięki ich pasji uczniowie mogą się rozwijać i zdobywać wiedzę, która otwiera przed nimi drzwi do przyszłości.

Kolejnym ważnym punktem apelu było ślubowanie uczniów klas pierwszych. Reprezentanci klas pierwszych złożyli przyrzeczenie, w którym zobowiązali się do godnego reprezentowania szkoły, szanowania tradycji oraz dążenia do zdobywania wiedzy i umiejętności. Ślubowanie to podkreśliło ich nowe obowiązki jako pełnoprawnych uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych.

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami (Adam Mickiewicz)

Część artystyczna przeniosła się do sali gimnastycznej, w której zebrani mogli wsłuchać się w kolejne przemówienia oraz występy uczniów. Tadeusz Bryła z klasy 403 rozpoczął akademię, przypominając o rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej i jej wpływie na polski system oświaty. Następnie głos zabrała Dominika Hadyńska z klasy 303, która powitała zaproszonych gości, w tym przedstawicieli firm i zakładów pracy współpracujących ze szkołą.

Nawiązano tutaj do tradycji szkolnych i współczesnych wyzwań stojących przed nauczycielami i uczniami. Prowadzący przypomnieli słowa Cypriana Kamila Norwida o znaczeniu serca w edukacji, a wiersze i cytaty, jakie padły podczas akademii, podkreślały wagę roli nauczyciela w życiu młodzieży. Uczniowie recytowali poezję, m.in. fragment wiersza Czesława Miłosza, który miał być inspiracją dla pierwszoklasistów na ich nowej drodze edukacyjnej.

A WIĘC PAMIĘTAJ – W TRUDNĄ PORĘ
MARZEŃ I DOBRA MASZ BYĆ AMBASADOREM.
ŻYJ TAK, BY W WIECZÓR SWEGO ISTNIENIA.
NIE MIEĆ SOBIE NIC DO ZARZUCENIA.

W kolejnej części uroczystości nastąpiło ogłoszenie wyników wyborów do Samorządu Uczniowskiego. Ustępująca przewodnicząca, Gabriela Zdrojewska, przekazała obowiązki nowo wybranej przewodniczącej, Zofii Tołpie, która z dumą przyjęła tę funkcję.

Całość akademii zwieńczono refleksjami o współczesnej roli nauczyciela, który jest nie tylko przewodnikiem, ale także wsparciem, przyjacielem i mentorem.

Uczniowie dziękowali nauczycielom za ich trud i poświęcenie, składając symboliczne podziękowania w imieniu całej społeczności szkolnej ZSM.

A kiedy staniemy u rozstajnych dróg

I ciężko nam będzie w niejednej chwili,

Zrozumiemy, że spłacić trzeba wielki dług,

I wytrwamy – jak ci, co kiedyś nas uczyli…