puop“Poznań uzależniony od profilaktyki” to kompleksowy projekt, który ma uchronić przed uzależnieniami młodych ludzi. Organizatorem projektu jest Miasto Poznań, a koordynuje go Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. Wśród zaproszonych do współpracy partnerów są: miejska oraz wojewódzka komenda policji, przedstawiciele placówek leczenia odwykowego, organizacje pozarządowe, Kino Muza oraz Wydział Kultury UMP.

Zespół Szkół Mechanicznych im. Komisji  Edukacji Narodowej jest beneficjentem działań profilaktycznych organizowanych w ramach projektu już od wielu lat. Również w tym roku uczestniczyliśmy w warsztatach psychoedukacyjnych, spotkaniach z policją i edukacji filmowej w Kinie Muza.

Głównym celem projektu jest propagowanie świadomości konsekwencji nadużywania alkoholu, dopalaczy oraz narkotyków. Ideą projektu jest zwiększenie wśród mieszkańców Poznania zainteresowania sposobami blokowania chęci eksperymentowania z alkoholem i ze środkami psychoaktywnymi poprzez wskazywanie alternatywnych sposobów na bodźce pozytywne. Zajęcia, w których braliśmy cyklicznie udział miały na celu:

  • upowszechnianie wiedzy na temat konsekwencji spożywania alkoholu oraz zażywania narkotyków, NSP, w tym dopalaczy oraz innych substancji psychoaktywnych,
  • kreowanie i wzmacnianie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących u progu inicjacji alkoholowej lub eksperymentujących z narkotykami czy też dopalaczami,
  • dostarczanie informacji na temat zagrożeń oraz możliwości uzyskania pomocy w sytuacji problematycznego spożywania alkoholu lub zażywania dopalaczy,
  • edukację z zakresu zdrowego stylu życia oraz korzystania z wsparcia psychologicznego.

Na uroczystą Galę IV edycji projektu Poznań Uzależniony od Profilaktyki, podczas której nastąpiło rozstrzygniecie konkursu „Zastrzyk kultury. Dawka inspiracji. Łyk wiedzy”, Prezydent Miasta Poznania zaprosił ośmioro uczniów z naszej szkoły. Wśród wyróżnionych  w kategorii performens znaleźli się uczniowie klasy 2O1:

  • Julia Budna, Wiktoria Budna i Adam Zalewski za prezentację „Fonoholizm”
  • Zofia Cieśla, Paulina Sowacka, Joanna Liszkowska, Klaudia Schiller i Marcelina Sworowska za film o zdrowiu psychicznym.

To niesamowite osiągnięcie, ponieważ w projekcie wzięło udział aż 7 tysięcy uczniów                     z poznańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych!!!

Uroczystą galę uświetnił koncert  młodej artystki – Alicji Szemplińskiej, na którym wszyscy świetnie się bawiliśmy.