pozegnanie maturzystow23 (61)Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy

Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy…

Te słowa znanej piosenki Marka Grechuty towarzyszyły pożegnaniu absolwentów, które odbyło się 28 kwietnia. Absolutorium było doskonałą okazją do podsumowania ich pracy w ciągu czterech lat na Świerkowej oraz do chwili wspomnień, refleksji i zadumy.

Pierwsze słowa części oficjalnej uroczystości skierowała do kończących szkołę uczniów Pani Dyrektor Małgorzata Nawojczyk – Bolewska. Podziękowała im za wysiłek włożony w naukę oraz zaangażowanie w promocję szkoły i aktywność w działalności wolontaryjnej. Wyraziła także nadzieję, że ostatnie cztery lata nasi abiturienci będą zawsze ciepło wspominać. Na koniec Pani Dyrektor życzyła absolwentom powodzenia zarówno podczas zbliżających się egzaminów, jak i w życiu osobistym.

W imieniu wychowawców klas maturalnych głos zabrała Pani Profesor Iwona Wojtecka, która życzyła absolwentom, aby nigdy nie opuszczał ich głód wiedzy, chęć doświadczania, ciekawość, sprawiające, że człowiek wciąż się rozwija, zmienia, naprawdę żyje.

Poprosiła, aby nigdy nie stracili młodzieńczej pasji poznawania świata, ciągłej chęci uczenia się i podejmowania mądrych decyzji.

Słowa pożegnania skierowane do starszych kolegów wygłosiła także Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Olga Szymczak, która w imieniu uczniów klas młodszych życzyła absolwentom szczęścia i wyraziła nadzieję, że zawarte w szkole przyjaźnie przetrwają próbę czasu.

Nie zabrakło również wzruszającego momentu, kiedy głos zabrali przedstawiciele absolwentów: Alicja Tomczyk, Marcel Kujawa oraz Igor Marchewka. Podziękowali Dyrekcji, wszystkim wychowawcom i nauczycielom za wspólne lata spędzone na Świerkowej, za ich trud i okazywaną pomoc, na którą zawsze mogli liczyć. Żegnając się ze szkołą, podkreślili, że chociaż etap ich życia związany z ZSM jest już zamknięty, to, zaczynając nowy, nie zapomną o latach na Świerkowej.

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie nagród i dyplomów najlepszym absolwentom rocznika 2023. Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali Nicole Araszkiewicz i Martyna Wilczyńska z klasy 4PO3, Marcel Kujawa z klasy 4PO1 i Mateusz Zaborski, uczeń klasy 4GT4. Nie zabrakło także słów uznania i nagród dla tych uczniów, którzy wpisali się w historię ZSM poprzez sukcesy w olimpiadach, konkursach i zawodach sportowych.

Docenieni zostali również rodzice absolwentów. Pani Dyrektor wręczyła listy gratulacyjne rodzicom tych uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce. Podziękowała im za trud włożony w wychowanie i podkreśliła, że bez ich wsparcia sukcesy naszych uczniów nie byłyby możliwe.

Część artystyczną rozpoczęła wzruszająca prezentacja zdjęć każdej z klas maturalnych: 4PO1, 4PO2, 4PO3, 4PO4, 4GT1, 4GT2, 4GT3 oraz 4GT4. Nasi abiturienci mogli również usłyszeć serdeczne życzenia od uczniów z młodszych roczników, a uczniowie klas pierwszych skłonili absolwentów do refleksji swoimi interpretacjami piosenek i wierszy.

Drodzy Absolwenci! Życzymy Wam powodzenia na egzaminach maturalnych oraz szczęścia w życiu. Nie mówimy „żegnajcie”, lecz „do zobaczenia”. Niech na dalszej drodze towarzyszą Wam słowa Wisławy Szymborskiej:

Każdy przecież początek

to tylko ciąg dalszy,

a księga zdarzeń

zawsze otwarta w połowie…