Od ponad lat 10, 1 marca stanowi bardzo ważny i uroczysty punkt w naszej pamięci i tożsamości narodowej.
Ustanowienie tego święta, jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.

Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Data ta jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Właśnie tego dnia, 1 marca.2023 r. odbyły się w Poznaniu uroczystości, upamiętniające żołnierzy niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia.
W obchodach, oprócz delegacji władz administracji rządowej i samorządowej, posłów, przedstawicieli instytucji historycznych oraz mieszkańców Wielkopolski, udział wzięli także uczniowie ZSM z klas 1O4, 2O3 i 3O2. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą
w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry

Następnie był przemarsz ulicami miasta pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej,
“Dzisiejsze święto jest nie tylko pretekstem do wspomnienia ich tragicznego losu – najlepsi synowie Rzeczypospolitej, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej wpływom ZSRR, zamęczani w katowniach, wrzucani do anonimowych grobów, przez tyle lat wymazywani ze zbiorowej pamięci narodu “– mówił wojewoda Michał Zieliński podczas uroczystości. –  “Pierwszy marca to także najlepsza okazja, by pokazywać, że Niezłomni są nam niezwykle potrzebni również dziś, by wokół nich budować naszą tożsamość, by pokazywać młodym ludziom, że pamięć i historia są sensem naszej egzystencji i gwarancją przetrwania jako wspólnota”.

Nasi kadeci, oprócz pocztu sztandarowego, dostąpili wyróżnienia i  asystowali przy złożeniu kwiatów Wielkopolskiemu Kuratorowi Oświaty, Robertowi Gawłowi.
Opiekunem uczniów ZSM była pani wicedyrektor Lidia Torzewska-Kulas.

Niezłomni