W tym roku świętujemy 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.  11 listopada 1918 r. – po 123 latach niewoli, Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy.

Pierwsza wojna światowa zakończyła się 11 listopada 1918 r. z chwilą podpisania przez Niemcy rozejmu w lasku Compiégne pod Paryżem. Był to przełomowy moment nie tylko w dziejach całej Europy, ale i Polski. Dzień wcześniej powrócił do Warszawy Józef Piłsudski, komendant I Brygady Legionów, internowany od lipca 1917 r. przez Niemców w Magdeburgu. Na wieść o tym, pełniąca funkcję tymczasowego rządu polskiego Rada Regencyjna postanowiła się rozwiązać i całą władzę w państwie przekazała Piłsudskiemu, ustanawiając urząd Naczelnika Państwa. Był to początek prawdziwie wolnej Polski.

Po raz kolejny społeczność Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu uczciła rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przystępując do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Najpierw uczniowie wysłuchali krótkiego rysu historycznego, przybliżającego okoliczności powrotu Polski na arenę dziejową w roku 1918. O godzinie 11.11 na boisku szkolnym zabrzmiał śpiewany przez kilkaset osób Mazurek Dąbrowskiego. Uczniowie dzielili ten podniosły moment z dyrekcją, nauczycielami, a także pracownikami administracji i obsługi. W tym uroczystym dniu wszyscy mieli przypięte rozetki i wstążeczki w barwach narodowych, a w niebo poszybowały biało-czerwone balony. Na zakończenie uroczystości kadeci z klas mundurowych ustawili się w kształt „1918”, aby podkreślić wagę tej daty dla dziejów naszego narodu.

W ramach obchodów Święta Niepodległości poczet sztandarowy wziął udział w uroczystej mszy świętej w parafii pw. Świętej Trójcy w Poznaniu.