W dniach 10-14 października 2022 roku młodzież naszej szkoły wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Brukseli. Wydarzenie to miało miejsce na specjalne zaproszenie Biura Posłanki do Parlamentu Europejskiego Ewy Kopacz. Wprowadzeniem w tematykę wizyty było zwiedzanie Domu Historii Europejskiej – multimedialnego muzeum prezentującego historię naszego kontynentu z najistotniejszymi punktami zwrotnymi (rewolucją przemysłową, przemianami ustrojowymi, współczesnymi problemami i zmianami w ludzkiej świadomości i sposobie postrzegania rzeczywistości). Uzupełnienie tej duchowej uczty stanowił rajd autokarem po Brukseli z przystankami w jej najznamienitszych miejscach – przy Kolumnie Kongresu, Parku i Pałacu Królewskim, Placu Grande Sablon czy Pałacu Sprawiedliwości. Oczywiście nie mogło zabraknąć również nocnego zwiedzania urokliwych brukselskich uliczek, robiących wrażenie nie tylko przepiękną iluminacją, ale także tętniącym nocnym życiem. Najważniejsze wydarzenie i główny cel wizyty miał miejsce jednak następnego dnia.

Młodzież odwiedziła między innymi przedstawicielstwo Wielkopolski w Brukseli – Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego, w którym uczniowie przekonali się nie tylko o tym, że głos każdego regionu Unii Europejskiej ma ogromne znaczenie i bezpośredni wpływ na politykę całej struktury państw unijnych, lecz również wysłuchali ekscytującego wykładu eksperta NATO, dotyczącego wojny w Ukrainie.

Po tej wizycie uczniowie wyróżniający się w konkursach z historii i wiedzy o społeczeństwie mieli możliwość przyjrzenia się sposobowi funkcjonowania Parlamentu Europejskiego oraz osobistej rozmowy z Panią Premier Ewą Kopacz i zadania jej pytań zarówno podczas zwiedzania Parlamentu Europejskiego, jak i uroczystej kolacji. Pani Premier okazała się osobą bardzo otwartą na kreatywne pomysły młodych ludzi, choć nie odmówiła sobie przyjemności sprawdzenia ich wiedzy na temat funkcjonowania struktur unijnych. To emocjonujące spotkanie było wielką inspiracją dla młodzieży i z pewnością zaowocuje konkretnymi działaniami.

Program wyjazdu obfitował w szereg dodatkowych atrakcji, z których największe wrażenie (oprócz słynnych belgijskich frytek i czekoladek) zrobił przystanek pod  Atomium  oraz wizyta na polu bitwy pod Waterloo.

Młodzież wróciła do Poznania pełna wrażeń, energii, kreatywnych pomysłów, a co najważniejsze przekonana o sile sprawczej i wadze każdego pojedynczego ludzkiego działania, pod warunkiem wiary w słuszność jego celu.

Dziękujemy Pani Premier Ewie Kopacz za zaproszenie, ciepłe przyjęcie i wiele inspiracji na przyszłość dla młodych ludzi.

https://www.facebook.com/KopaczEwa/posts/pfbid02dTgCY36T3419oXpwHBJkJQG8ymghPgVAwcRgNR4Ec9JktGi6bZjJFQ2NBBC2c57Xl

Brukesla