Dnia 17 września 2022 r. w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody związane z 83. rocznicą napaści ZSRR na Polskę oraz Światowym Dniem Sybiraka zorganizowane przez Wojewodę Wielkopolskiego. Po porannej mszy, która odbyła się o godzinie 10:00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, uczestnicy obchodów przeszli pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru. Odmówiono modlitwę ekumeniczną w intencji ofiar i  odczytano apel ku ich pamięci. Uroczystość zwieńczona została odśpiewaniem Marszu Sybiraków.

W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich z Wicewojewodą Wielkopolski Anetą Niestrawską na czele. Mieszkańców stolicy Wielkopolski reprezentował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Swoją obecnością ten ważny dzień uczcił również Prezes Związku Sybiraków Marian Macutkiewicz. Na obchodach obecni byli także parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz środowisk kombatanckich.  Nie zabrakło też reprezentantów związków i stowarzyszeń, przedstawicieli mieszkańców Poznania a także delegacji szkolnych, w tym kadetów naszego Zespołu Szkół Mechanicznych z pocztem sztandarowym.