Wybuch wojny w Ukrainie zaskoczył wszystkich. Niewyobrażalne jest bowiem to, że w XXI wieku pojawiają się tak brutalne formy agresji i przemocy. Nie zmienia to faktu, że od pierwszego dnia wojny jako społeczeństwo wykazaliśmy się postawą solidarności z tymi, których dotknęły skutki i okrucieństwo wojny. Przyjęliśmy ich do naszych domów, okazaliśmy pomoc, zaspokajając pierwsze, podstawowe potrzeby, zorganizowaliśmy szereg zbiórek na rzecz ludzi, którzy z dnia na dzień pozbawieni zostali wszystkiego.

Rzeczą oczywista dla naszej społeczności szkolnej było to, że i my nie możemy patrzeć obojętnie na to, co się stało, dlatego, w ramach pomocy, już w pierwszych dniach po wybuchu wojny zorganizowaliśmy na terenie szkoły zbiórkę rzeczy niezbędnych osobom poszkodowanym w wyniku wojny. Wasz odzew był naprawdę wielki. Cieszy nas fakt, że nie był to jednorazowy zryw, ale stała pomoc, trwająca aż do dziś. Dziękujemy Wam za bardzo dużą ilość przyniesionych rzeczy, za systematyczność tego działania, ale przede wszystkim za ogromne serce i otwarcie na tych, którym w jednej chwili odebrano wszystko. Dziękujemy również tym spośród Was, którzy w tym czasie ofiarnie pomagali na MTP, służąc ofiarom wojny w tym trudnym dla nich czasie. Po raz kolejny udowodniliście, że los drugiego człowieka jest dla Was najważniejszy.

Dziękujemy także Księdzu Krystianowi za organizację tych działań i troskę o to, aby szlachetna idea dostrzegania najbardziej potrzebujących była żywo obecna w murach ZSM.