„Dobro dziel bez końca
Gdy do przodu idziesz
W sercu schowaj moment
Kiedy byłeś niżej
Trochę więcej ciepła, trochę więcej siebie
Skąd Cię wiedzie droga
Zapamiętaj….”

Piosenką zespołu Blue Café rozpoczął się wyjątkowy, pełen wzruszeń apel, na którym jako społeczność szkolna Zespołu Szkół Mechanicznych pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów. Był on okazją do podsumowania ich pracy w ciągu kilku lat na Świerkowej, ale też idealnym momentem do chwili refleksji i zadumy.

Pierwsze słowa części oficjalnej uroczystości skierowała do kończących szkołę uczniów Pani Dyrektor Małgorzata Nawojczyk – Bolewska. Podziękowała im za trud, który włożyli w swoje wykształcenie i wyraziła nadzieję, że pobyt w naszej szkole będzie dla nich zawsze pełen miłych wspomnień. Na koniec Pani Dyrektor życzyła abiturientom powodzenia na egzaminach maturalnych i zawodowych oraz w życiu osobistym.

„Obok obojętni
Co dzień się mijamy
Na co nam ta walka? Lęki, które mamy?
Rzeczywistość będzie
Jaka tylko zechcesz
Kogo miałeś obok
Zapamiętaj…”

Szczególne słowa do klas kończących szkołę 3GO1, 3GO2, 3GO3, 3GO4, 4T1, 4T2 i 4T3 wygłosiła Pani Profesor Violetta Lenarczyk, która zabrała głos jako przedstawicielka wychowawców. Powiedziała, że ten dzień, w którym kończy się pewien etap, to jednocześnie początek dorosłego życia. Życia, które czasem jest ciekawe, szczęśliwe, ale bywa też trudne i wymagające podejmowania trudnych decyzji. Pani Profesor życzyła absolwentom, aby to przejście w dorosłe życie było pozytywnym doświadczeniem, aby wszystkie plany i marzenia zrealizowały się po ich myśli. Na koniec swojego wystąpienia przypomniała, aby w dążeniu do celu nie zatracić poczucia własnej wartości i mieć na uwadze dobro innych ludzi….

„Leć, w górę, pod wiatr
Nie licząc dni
Możesz tak trwać
Chroń, co w sobie masz
Zgubionych dróg odnajdziesz ślad…”

Następnie słowa do tegorocznych absolwentów skierował przedstawiciel klas młodszych, Igor Marchewka. Wyraził on przekonanie, że gdziekolwiek rzuci ich los, będą godnie reprezentować naszą szkołę oraz przypomniał, że drzwi Świerkowej zawsze będą dla nich otwarte. Życzył, aby zawsze omijały ich troski, smutki i zwątpienia, a towarzyszyła tylko radość, zrozumienie, przyjaźń i jakże potrzebna nadzieja.

Kolejne przemówienie wygłosiła Marta Kowalczyk, reprezentująca klasy kończące szkołę. Podziękowała Dyrekcji, wszystkim Nauczycielom i Wychowawcom za wspólne lata spędzone w murach tej szkoły.

Kolejnym ważnym punktem tej uroczystości było wręczenie nagród i dyplomów najlepszym absolwentom z rocznika 2022.

Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali Małgorzata Czerniejewska z klasy 3GO2 i Dawid Nowak z klasy 3GO1, natomiast Julia Jaśkowiak, Marta Kowalczyk, Lidia Nowak z klasy 3GO1, Jowita Pertek, Julia Zarębska z klasy 3GO2, Kamil Kowalski z klasy 4T1 oraz Mikołaj Wadowiec z klasy 4T2  zostali nagrodzeni nagrodami książkowymi za bardzo dobre wyniki w nauce.

Wyjątkowe wyróżnienie należało się również uczniom Remigiuszowi Górskiemu, Kamilowi Kowalskiemu i Mikołajowi Kośmiderowi z klasy 4T1 za aktywny udział w życiu szkoły i ofiarną pracę w wolontariacie.

Pani Dyrektor wręczyła także listy gratulacyjne rodzicom najlepszych absolwentów. Bez ich wparcia nie byłyby możliwe zarówno i sukcesy, ale także często trudna dla młodego człowieka, codzienność.

Na koniec oficjalnej części uroczystości, Pani Dyrektor, w asyście Pana Pułkownika Jacka Dalekiego oraz Nadkomisarza Artura Błaszaka, wręczyła certyfikaty reprezentantom klas mundurowych.

Po chwilach refleksji, przyszedł czas na uśmiech. Maturzyści z przymrużeniem oka zaprezentowali scenki kabaretowe, parodiując w nich niektórych swoich już byłych Profesorów.

„Nim odejdziemy stąd
Obudź mnie
Sen, co nas dzieli, zakończy się
Wiem
Nim odejdziemy stąd
Obudź mnie
Sen, co nas dzieli, zakończy się
Zakończy się…”
 

Apel został przygotowany pod czujnym okiem oraz objęty opieką artystyczną Pani Profesor Violetty Lenarczyk i Pani Profesor Agnieszki Polińskiej.