Założeniem Kampanii „Drugie życie” jest wzrost świadomości społecznej na temat transplantacji narządów w służbie ratowania życia i zdrowia innych. W tym duchu podejmowane są liczne inicjatywy, których efektem ma być osiągnięcie założeń Kampanii. Jej organizatorzy dążą również do tego, aby podnieść świadomość społeczną na temat wagi wypełniania „Oświadczenia woli”, jako dokumentu, będącego zgodą na pobranie narządów po śmierci osoby, dokument ten posiadającej.
W tym właśnie duchu w murach ZSM od lat podejmowane są liczne działania, których efektem ma być realizacja założeń Kampanii oraz wzrost świadomości uczniów i ich rodzin na tematy będące ideami tego szlachetnego dzieła.
Przystępując do jej kolejnej edycji pamiętamy, że w realizacji przedsięwzięcia ważna jest rzetelna wiedza uczniów na tematy związane z transplantacją narządów. To ona bowiem pozwala na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących dawstwa organów. Dlatego postanowiliśmy, że w marcu jako szkoła przystąpimy do realizacji projektu „Języki w służbie transplantacji”. Jego celem jest przeprowadzenie tematycznych lekcji w języku obcym, których treści w pełni dotyczą poruszanego przez nas tematu. Co ważne, lekcje te odbywają się w ramach realizacji podstawy programowej w związku z omawianiem działu dotyczącego zdrowia. W ten sposób nasi uczniowie, realizując obowiązek szkolny i ćwicząc kompetencje językowe, zapoznają się z treściami dotyczącymi transplantacji, „Oświadczenia woli” i ich wagi w służbie ratowania życia.
Pierwszą z serii zaplanowanych zajęć były lekcje języka niemieckiego. Przeprowadzone przez panią Annę Dostatnią przy wykorzystaniu technik multimedialnych pozwoliły uczniom na zdobycie rzetelnej wiedzy dotyczącej Kampanii, transplantacji i „Oświadczeń woli”. Efektem zajęć były tematyczne plakaty i powstałe w ich trakcie materiały edukacyjne, które odtąd będą wykorzystywane w dalszym nauczaniu języka niemieckiego w szkole.
Chcemy w tym miejscu podziękować tym, którzy uczestniczyli w realizacji tego ważnego projektu – pani Annie Dostatniej oraz uczniom i jego koordynatorom w szkole – księdzu Krystianowi i pani Natalii Wasielewskiej.
Już wkrótce pojawią się nasze następne zajęcia, gdyż projekt „Języki w służbie Transplantacji” będzie miał swoje kolejne odsłony w murach ZSM.