Fotografia jest dziedziną, która pozwala człowiekowi na wyrażanie siebie, własnych pasji i zainteresowań.
To dzięki niej każdy odbiorca dzieł fotograficznych może spojrzeć na świat oczyma autora obrazu. W tym właśnie celu w bieżącym roku szkolnym powołana został sekcja fotograficzna działająca w ramach naszego Samorządu Uczniowskiego. Pozwala ona uczniom na rozwój własnych pasji i zainteresowań, jest sposobem przedstawiania ich artystycznej wizji postrzegania świata. Jak się jednak okazuje, to właśnie fotografia może stać się także pięknym narzędziem w służbie szlachetnej idei.
Kampania „Drugie życie” jest społeczną inicjatywą, dzięki której promowana jest idea świadomego dawstwa narządów. Jej założeniem jest bowiem popularyzacja idei transplantacji i Oświadczenia Woli jako dokumentu ratującego życie i zdrowie. W ramach kolejnych edycji Kampanii młodzi wolontariusze podejmują inicjatywy służące realizacji tej szlachetnej misji. Cieszy nas fakt, że również nasi uczniowie włączają się w kolejne projektowe akcje, których celem będzie dotarcie z założeniami Kampanii do coraz szerszej grupy odbiorców.
Wykorzystując umiejętności i talenty naszych młodych fotografów postanowiliśmy, że to właśnie ich prace staną się szlachetnym narzędziem w służbie transplantacji. W tym celu nasi uczniowie wykonali zdjęcia prezentujące bliskie im miejsca. Ich wspólną cechą stało się Oświadczenie Woli, które znalazło się na każdym ze zdjęć.
W ten sposób fotografie Małych Ojczyzn naszych uczniów, zaprezentowane w ich artystycznej wizji, połączyły się z założeniami Kampanii. Oświadczenie Woli jest bowiem dokumentem, który popularyzowany ma być jak największej liczbie osób, a jego świadome wypełnienie pozwala na ratowanie życia innych. W założeniu naszego działania to właśnie ten cel stał się priorytetowy, bowiem przygotowana galeria zdjęć była dopiero początkiem naszego projektu. To właśnie z niej pozostali uczniowie ZSM wybrać mieli jedno zdjęcie, które przemówiło do nich najbardziej. Wybrana przez uczniów fotografia została udostępniona przez nich w mediach społecznościowych. W naszym zamyśle ma ona stać się impulsem do tego, aby osoby ją otrzymujące zaznajomiły się z założeniami Kampanii i istotą Oświadczenia Woli w służbie ratowania życia i zdrowia.
Cieszy nas fakt, że dzięki naszej inicjatywie udało nam się dotrzeć aż do 96720 osób. W ten sposób fotografia została narzędziem w popularyzacji sprawy transplantacji. Piękno artystycznego spojrzenia stało się wyrazem piękna szlachetnej idei. Cieszy nas ilość udostępnionych Oświadczeń Woli – od początku naszych działań w tegorocznej edycji Kampanii udało nam się dotrzeć do blisko 200 tysięcy osób. Nie o liczby tu jednak idzie, ale o to, że efekt realizacji pasji i zainteresowań, dał tym razem impuls innym ludziom, aby zaznajomili się z wartością, jaką niesie Kampania „Drugie życie”.
Dziękujemy w tym miejscu naszym młodym fotografom za chęć włączenia się w popularyzację idei transplantacji, dziękujemy tym, którzy, udostępniając Oświadczenie Woli, stali się ambasadorami Kampanii wśród swoich bliskich i znajomych.
Dziękujemy także opiekunom szkolnych projektów w ramach realizacji Kampanii ks. Krystianowi i Pani Natalii Wasielewskiej za podejmowane starania, dzięki którym popularyzacja idei transplantacji i Oświadczenia Woli staje się coraz bardziej widoczna w murach naszej szkoły.