Wychowanie w duchu patriotyzmu oraz kształtowanie postawy obywatelskiej to wartości dla naszego Zespołu Szkół nadrzędne. Uczniowie ze Świerkowej biorą zawsze udział w uroczystościach miejskich, upamiętniających ważne, historyczne rocznice, które także w szkole obchodzone są w sposób wyjątkowy. Tak właśnie uczciliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.Młodzież z naszej szkoły obecna była na uroczystej mszy św. w dębieckim kościele pw. Świętej Trójcy. Uczniowie brali też udział w oficjalnych uroczystościach, które rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w poznańskiej Farze, po czym wraz z pochodem przemaszerowali na Plac Wolności, gdzie asystowali kombatantom i wspólnie z tłumem poznaniaków odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Reprezentacji ZSM nie zabrakło podczas otwarcia przez prezydenta J. Jaśkowiaka odbudowanego na maltańskiej Polanie Harcerzy Kopca Wolności. Współuczestniczenie w obchodach rocznicy odzyskania niepodległości umocniło poczucie więzi z narodem, jego kulturą i tradycją.