24 października 2018 r. pięćdziesięciu jeden uczniów z klas I, III i IV Technikum Mechanicznego Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN wraz z opiekunami – Violettą Lenarczyk, Agatą Zwiewką, Beatą Marciniak i Zenonem Sternikiem, mieli okazję wyruszyć do Warszawy, by tam zgłębić tajniki pracy polskiego parlamentu i zwiedzić dwie izby parlamentarne – Sejmu oraz Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Wycieczka wpisała się w uczczenie obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości i 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej.

Wyjazd odbył się na zaproszenie Kancelarii Sejmu i posła na Sejm RP pana Waldy Dzikowskiego, który pełnił również rolę gospodarza wycieczki po parlamencie. Uczniowie poznali wiele informacji o roli i zadaniach władzy ustawodawczej oraz zasadach dotyczących przebiegu obrad sejmowych. Poseł Waldy Dzikowski opowiedział również o własnych doświadczeniach związanych ze sprawowaniem mandatu poselskiego.

Wielkie wrażenie zrobiło na zwiedzających wnętrze Sejmu – piękna, obszerna sala z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta RP oraz flaga narodowa z godłem Polski. To właśnie tutaj uchwalane są ważne ustawy i zapadają kluczowe dla państwa decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje między ugrupowaniami parlamentarnymi, to stąd dziennikarze przekazują sprawozdania „na żywo” do wiadomości telewizyjnych. Naszych uczniów szczególnie zainteresowało specjalne miejsce na parlamentarnym korytarzu, gdzie dziennikarze czekają na polityków, aby przeprowadzić z nimi wywiady. Na koniec wizyty w gmachu parlamentu, korzystając z zaproszenia posła Waldy Dzikowskiego, mieliśmy okazję zjeść obiad w stołówce sejmowej w zacnym gronie polityków.

Następnym etapem naszej wizyty w stolicy był PGE Narodowy, który, jak się okazało, jest nie tylko zwykłym stadionem piłkarskiej reprezentacji Polski, ale także jednym z najbardziej ekskluzywnych miejsc, w którym można uczestniczyć w licznych sportowych imprezach, koncertach i innych wydarzeniach o charakterze kulturalnym. Po wycieczce „Poczuj się jak VIP” PGE Narodowy nie ma już dla nas żadnych tajemnic – teraz i my poczuliśmy się jak VIP-y, gdy zajęliśmy miejsca najważniejszych ludzi w Polsce w eleganckich stadionowych lożach. Mogliśmy też zwiedzić przestrzenie odwiedzane na trasie „Piłkarskie emocje” i najbardziej ekskluzywne miejsca przeznaczone dla najważniejszych gości PGE Narodowego, komentatorów, a także kibiców.

To był wyjątkowo udany wyjazd. Uczestnicy wycieczki cieszyli się, że mogli wziąć w niej udział i bardzo dziękują za jej zorganizowanie.