UCZNIOWIE – UCZNIOM PRZEKAZUJĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI Z ZAKRESU RATOWANIA ŻYCIA I ZDROWIA
Celem projektu jest podniesienie świadomości uczennic i uczniów poznańskich szkół w zakresie ratownictwa i pierwszej pomocy oraz szerzenie świadomości konieczności udzielania pierwszej pomocy od pierwszej minuty zagrożenia życia.
Projekt realizowany jest warsztatowo, podczas których to uczniowie- uczniom przekazują wiedzę i umiejętności. Uczniowie prowadzący warsztaty są po przeszkoleniu w Ochotniczych Strażach Pożarnych, do których należą i czynnie biorą udział w akcjach. Bruno Wróbel – strażak w OSP KAMIONKI i Eryk Kawala- strażak OSP LUBOŃ.
Inicjatorami i pomysłodawcami projektu są ci właśnie Bruno i Eryk- uczniowie klasy 4 Technikum Mechanicznego Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu. Koordynatorem projektu jest doradca zawodowy Pani Beata Marciniak.
Zrealizowaliśmy już cykl zajęć warsztatowych dla uczniów:
- Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN ul. Świerkowa 8 w Poznaniu
- podczas ARENY ZAWODOWCÓW 2025,
- Zespołu Szkół Saleziańskich ul. Boh. II Wojny Światowej 29 w Poznaniu w dniu 24.03.2025r.
- Licem Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego ul. Os. Tysiąclecia 43 w Poznaniu w dniu 25.03.2025r. z udziałem Pani Elizy Malareckiej kierownik Oddziału Projektów Edukacyjnych Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania oraz doradcami zawodowymi z Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w Poznaniu Panią Urszula Ksenycz, Natalią Kaszkowiak, Weroniką Wiśniewską i Joanną Tobys.
W realizację projektu zaangażowana jest również Pani Małgorzata Sereda- Marchel-ratownik medyczny.
Warsztaty dla uczniów obejmowały następujące zagadnienia tematyczne:
- jak rozpoznać osobę w stanie zagrożenia życia, jak wzywać pomoc,
- jak udrożnić drogi oddechowe i prawidłowo oceniać oddech,
- jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, jak i kiedy używać automatycznego defibrylatora i gdzie go szukać,
- jak rozpoznać i postępować gdy występuje udar mózgu, pod. zawału mięśnia sercowego, atak drgawek, krwotok zagrażający życiu.
- jak ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bezpiecznej.
- jak postępować w zadławieniu, oparzeniach, porażeniu prądem i przy wypadku komunikacyjnym.
Uważamy, że projekt jak ten warty jest uwagi choćby dla jednego uratowanego życia, jednego odpowiednio wcześnie rozpoznanego udaru mózgu czy objawów zawału mięśnia sercowego. Dlatego jesteśmy w to zaangażowani😊
Zapraszamy na szkolny Instagram , tam są relacje i filmiki z odwiedzanych przez nas poznańskich szkół😊