W dniu 13.01.2025 r. w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja poświęcona prawom i obowiązkom uczniowskim, której celem było podniesienie świadomości na temat praw i obowiązków uczniów oraz promowanie dialogu między różnymi środowiskami zaangażowanymi w edukację.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele szkół, samorządów, organizacji pozarządowych, a także eksperci ds. edukacji. Konferencję otworzyła Katarzyna Kretkowska, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego, która w swym wystąpieniu podkreśliła, że prawa i wolność nie są nam dane raz na zawsze, każdego dnia powinniśmy stać na ich straży. Pani wicekurator Izabela Liebert – Jędroszkowiak odwołała się do słów Janusza Korczaka „nie ma dzieci są ludzie’ oraz przytoczyła akty prawa międzynarodowego i polskiego, w których znajdziemy zapisy dotyczące praw uczniów.
Niezwykle inspirujące wystąpienie wygłosił także pan Dawid Szulc, pełnomocnik Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu ds. kontaktów ze szkołami „Czy Sigma potrzebuje praw i obowiązków?”
W kolejnej części konferencji byliśmy świadkami dwóch paneli dyskusyjnych z przedstawicielami szkół, samorządów, organizacji pozarządowych pracujących na rzecz edukacji i praw uczniowskich. Poruszono kluczowe tematy dotyczące praw uczniów, takie jak: zapewnienie bezpiecznych i przyjaznych warunków nauki, ochrona przed dyskryminacją i mobbingiem w szkołach, udział uczniów w podejmowaniu decyzji dotyczących funkcjonowania szkół oraz finansowanie samorządów uczniowskich. Podczas paneli dyskusyjnych omówiono również propozycje zmian w przepisach dotyczących praw uczniowskich oraz sposoby ich skutecznego egzekwowania. Szczególną uwagę poświęcono potrzebie większej współpracy między nauczycielami, uczniami i rodzicami. Konferencja zakończyła się przyjęciem wniosków i zaleceń, które mają posłużyć jako podstawa do dalszych działań na rzecz ochrony praw uczniowskich. Organizatorzy Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Fundacja Varia Posnania wyrazili nadzieję, że podobne inicjatywy będą odbywały się cyklicznie, aby wspierać dialog i rozwój systemu edukacji. Naszą szkołę dumnie reprezentowały Julia Thiel i Adrianna Grabianowska.