W dniach 4-5 grudnia oraz od 11-12 grudnia, uczniowie klas trzecich szkoły branżowej oraz uczniowie klas 4 technikum, uczestniczyli w kursie Bezpieczne Praktyki i Środowisko 2024. Wydarzenie organizowane było przez Federację Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT wraz z partnerami, takimi jak: Państwowa Inspekcja Pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Państwowa Straż Pożarna, Urząd Dozoru Technicznego, Wyższy Urząd Górniczy oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Podczas kursu, uczniowie zdobywali wiedzę na tematy, takie jak:
– Co powinna zawierać umowa o praktykę, staż, pracę?
– Jakie są obowiązki pracodawcy?
– Kto jest odpowiedzialny za ubezpieczenie?
– Jakie uprawnienia powinno się zdobyć, aby uzupełnić swoje wykształcenie?
– Czym jest praca w warunkach szkodliwych?
– Jakie są zasady dotyczące pracy zdalnej?
Pierwszego dnia szkolenia, uczniowie zapoznali się z prawem pracy, istotą bezpieczeństwa i higieny pracy o czym opowiadał ekspert Państwowej Inspekcji Pracy. Następnie o ochronie przeciwpożarowej i psychologii w sytuacjach kryzysowych opowiadał przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej. Na końcu prelegent z Urzędu Dozoru Technicznego zapoznał uczniów z organizacją bezpiecznej pracy oraz kwalifikacjami osób zatrudnionych przy urządzeniach podlegających UDT.
Następny dzień szkolenia, rozpoczął się od prelekcji przedstawiciela Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na temat przypadków losowych podczas odbywania praktyk, staży i pracy oraz uczniowie zdobyli wiedzę o ubezpieczeniach. Kolejno Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu opowiedziała o zarządzaniu ochroną przyrody. Ostatnie wystąpienie, należało do przedstawiciela Wyższego Urzędu Górniczego, który opowiedział o zagrożeniach wypadkowych i zagrożeniach dla zdrowia, a także o podstawowych środkach zapobiegawczych.
Po zakończeniu kursu, uczniowie otrzymali zaświadczenia o ukończeniu kursu, ale przede wszystkim zdobyli wiedzę, która jest niezbędna aby świadomie i z odpowiedzialnością wkroczyć w dorosłe życie po zakończeniu nauki w szkole.