83. rocznica Zbrodni Katyńskiej (4)Obchody 83. rocznicy jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski rozpoczęły się 13 kwietnia od mszy świętej w intencji ofiar Katynia i Sybiru, która w południe odbyła się w kościele oo. Dominikanów. Następnie uczestnicy obchodów przeszli w asyście wojska, służb i Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod Pomnik Ofiar Katynia i Sabiru przy CK Zamek, gdzie około 13:15 rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Pod pomnikiem upamiętniającym ponad 25 tysięcy polskich jeńców zamordowanych w Katyniu oraz półtora miliona Polaków wywiezionych na Sybir i stepy Kazachstanu złożono wiązanki kwiatów i oddano hołd ofiarom. Wśród uczestników byli m.in. przedstawiciele władz miejskich, województwa, samorządu i Parlamentu, a także związków kombatantów, organizacji samorządowych i mieszkańców.

W swoim przemówieniu gospodarz obchodów, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, nawiązał do obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą i konieczności pamiętania o zbrodniach, bo tragiczna przeszłość powinna stanowić dla nas źródło poważnej refleksji nad bezpieczeństwem państwa, sojuszami i zagrożeniami świata współczesnego.

Tego dnia swój hołd  Polakom pomordowanym w Katyniu oraz wywiezionym na wschód podczas masowej zsyłki na Sybir oddali także kadeci ZSM pod opieką pana Patryka Andrzejewskiego.

83. rocznica Zbrodni Katyńskiej (1) 83. rocznica Zbrodni Katyńskiej (2) 83. rocznica Zbrodni Katyńskiej (3)83. rocznica Zbrodni Katyńskiej (5)