202 szkoły w Polsce uzyskały tytuł „Złotej Szkoły NBP”, spośród nich znalazła się również nasza szkoła, z czego jesteśmy bardzo dumni. W konkursie brało udział 4.500 szkół, które zmagałay się z zadaniami z zakresu bezpiecznego zarządzania finansami w życiu osobistym.

Inicjatorem i koordynatorem projektu w naszej szkole była Pani prof. Beata Marciniak, która  z zespołem uczniów z LO i TM, w ramach zajęć dodatkowych wykonywała poszczególne zadania, w które również włączyły się i zaangażowały Pani prof. Violetta Lenarczyk i Pani prof. Agata Przybylak. Wynikiem czego nasza szkoła otrzymała tytuł ZŁOTEJ SZKOŁY NBP!

Bezpiecznie zarządzać finansami osobistymi to nauczyć się dbać o własne pieniądze tak, by ograniczać ryzyko ich utraty w różnych życiowych sytuacjach. Warto pamiętać, że mamy wolność wyboru metody płatności. Płacąc gotówką, dobrze jest umieć rozpoznawać zabezpieczenia banknotów przed fałszerstwami. Korzystając z bankowości elektronicznej w tym mobilnej, trzeba przestrzegać żelaznych zasad bezpieczeństwa chroniących przed cyberzagrożeniami. Mając oszczędności, trzeba wiedzieć, jak je bezpiecznie przechowywać. Inwestując, trzeba umieć oszacować ryzyko, a pożyczając, unikać pułapki rosnącego zadłużenia. Zawsze trzeba wnikliwie czytać umowy dotyczące zobowiązań finansowych i podpisywać je tylko wtedy, jeśli nie budzą żadnych wątpliwości. Mając te umiejętności, jesteśmy BEZPIECZNI W FINANSACH OSOBISTYCH!

W ramach zadań, które musieliśmy wykonać, aby startować w tym ogólnopolskim konkursie były:

  1. Lekcja z ekonomią- interdyscyplinarna lekcja koleżeńska łącząca przedsiębiorczość z wos i historią

https://youtu.be/aNgeeH6sycE

  1. Warsztat uczniowski i scenka uczniowska

https://youtu.be/7mQQfeSeINQ

  1. Debata uczniowska dot. cyberbezpieczeństwa

https://youtu.be/_Iy5NkAGWsY

  1. FB ZŁOTE SZKOŁY NBP- ZSM im. KEN

https://m.facebook.com/ZSM-im-KEN-w-Poznaniu-Z%C5%82ote-Szko%C5%82y-NBP-2022-106260125351313/

LISTA SZKÓŁ, KTÓRE OTRZYMAŁY TYTUŁ ZLOTA SZKOŁA NBP:

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/edukacja/zloteszkoly/Lista_zlotych_szkol_II_edycja.html

M.WILCZYŃSKA

N.WIECZOREK

P.WACHOWIAK

V.LENARCCZYK

W.PETERS

A.GRUSZCZYNSKA

A.PRZYBYLAK

A.ŻELEŚKIEWICZ

B.MARCINIAK

D.NOWAK

J.JAŻEMSKI

J.WACHOWIAK

M.BYCZYK