Jesteśmy też na:
61 8 32 19 49
zsm@poznan.interklasa.pl
Dowiedz się więcej:

 


Projekty unijne:
Pozycjonowanie stron www

Patron

Komisja Edukacji Narodowej

Została powołana w Polsce przez Sejm 14 października 1773 na wniosek króla Stanisława Poniatowskiego. Komisja była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie. Reforma szkolnictwa miała stanowić istotne ogniwo reformy państwa. Jej celem było wykształcenie pokolenia Polaków świadomych swych obowiązków obywatelskich, wyposażonych w wiedzę użyteczną, opartą na ówczesnych zdobyczach nauki.
Głównym inicjatorem i architektem powstania Komisji był ksiądz Hugo Kołłątaj, który odgrywał w jej działaniu rolę "szarej eminencji". Najbardziej zasłużonymi, "oficjalnymi" członkami byli posłowie wywodzący się z magnackich rodzin i rodzin powiązanych z tzw. Familią, m.in.: Adam Kazimierz Czartoryski, Joachim Chreptowicz, Ignacy Potocki i Andrzej Zamoyski.
Opracowano nowe programy nauczania i podręczniki szkolne. Mniejszy nacisk położono na przedmioty językowe, zmniejszono zakres nauczania łaciny, wprowadzono przedmioty przyrodnicze i fizyczne, historię, geografię, a także elementy nauk rolniczych i medycznych. Całkowicie nowym przedmiotem była "nauka moralna" oparta na prawie naturalnym.

Działalność Komisji jest trudna do przecenienia w historii Polski.

Stworzyła podwaliny pod nowoczesny system szkolny:

  •     sprawną administrację
  •     unowocześnione programy nauczania
  •     jasno wytyczone cele wychowania,
  •     metody kształcenia oparte na doświadczeniu i racjonalnym ujmowaniu zjawisk.


Wiele wskazań zawartych w "Ustawach" zachowało aktualność po dzień dzisiejszy.
Kilkudziesięciotysięczna kadra nauczycielska wykształcona przez Komisję kontynuowała działalność w jej duchu jeszcze długo po utracie przez Rzeczpospolitą niepodległości wychowując kolejne pokolenia nowocześnie wykształconej młodzieży, dzięki której przetrwała polska kultura i język.


lipiec 2017
 
pn wt śr cz pt so nd
     12
3456789
10111213141516

Zaproszenie do Cyfrowej Akademii!

...

1718192021

Harmonogram egzaminów poprawkowych

 Sprawdź ...

2223

MATURA POPRAWKOWA

 Pisemny ...

24252627282930
31      
Do wakacji pozostało:


Ochotnicza straż pożarna


Imprezy dla dzieci