Jesteśmy też na:
61 8 32 19 49
zsm@poznan.interklasa.pl
Dowiedz się więcej:

 


Projekty unijne:
Pozycjonowanie stron www

Generałowie Policji w ZSM

« powrót

08.04.2017

 W dniu 04 kwietnia 2017 r. mieliśmy ogromny zaszczyt gościć w naszej szkole byłego Komendanta Głównego Policji nadinspektora Zenona Smolarka (pełnił tę funkcję w latach 1992 – 1995) oraz Zastępcę Komendanta Głównego Policji nadinspektora Zdzisława Centkowskiego.

Obaj panowie generałowie Policji w stanie spoczynku byli inicjatorami budowy Pomnika Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego, który został odsłonięty 14 maja 2010 r. w Poznaniu przy kościele garnizonowym wielkopolskiej policji na os. ks. Jerzego Popiełuszki. Są oni także współautorami książki „Martyrologia policjantów województwa poznańskiego II RP”.

Bardzo chętnie przyjęli zaproszenie na spotkanie z uczniami klas o profilu policyjnym, aby opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych ze służbą w Policji o pracy nad książką. Mówili o długotrwałym i pracochłonnym zbieraniu materiału źródłowego, dotyczącego informacji o bohaterach swojej książki - policjantach II RP pełniących w dniu wybuchu II wojny światowej służbę w byłym woj. poznańskim, którzy zostali zabici przez okupantów lub uwięzieni w Ostaszkowie, a następnie bestialsko zamordowani strzałem w tył głowy przez NKWD.

Ta niezwykle „żywa lekcja historii” zapadnie nam wszystkim głęboko w pamięci, a przekazany dodatkowo przez naszych gości egzemplarz książki z autografami autorów, który trafił do biblioteki szkolnej, umożliwi wszystkim kolejnym rocznikom kadetów klas policyjnych dogłębne zapoznanie się z tą niewyobrażalną zbrodnią komunistyczną dokonaną na policjantach II RP.

Galeria


Do wakacji pozostało:
149
22
41


Ochotnicza straż pożarna


Imprezy dla dzieci