Lekcje tematyczne dotyczące transplantacji wpisały się już na trwałe w harmonogram działań związanych z realizacją Kampanii „Drugie Życie” w murach ZSM. Jednakże oprócz tych planowanych działań dydaktyczno-wychowawczych postanowiliśmy, że nasza kampanijna aktywność zyska dodatkowy wymiar. Z tego powodu 31 marca zorganizowane zostało spotkanie online z Panią Elżbietą Czerwińską, pielęgniarką pracującą od lat na szpitalnym oddziale specjalistycznym zajmującym się dializowaniem dzieci. Spotkanie to było kolejnym z serii naszych kontaktów z osobami zajmującymi się pacjentami potrzebującymi przeszczepu. Przypomnijmy, że jako społeczność szkolna mieliśmy już okazję wysłuchania prelekcji Profesora Macieja Głydy dokonującego zabiegów transplantacyjnych, mogliśmy się także spotkać z Panem Janem Stępniakiem, osobą będącą po przeszczepie.Tym razem chcieliśmy, aby nasi uczniowie mogli posłuchać osoby, która każdego dnia pomaga w funkcjonowaniu pacjentom, którzy oczekują na przeszczep.

Doświadczenie zawodowe naszego Gościa pokazało wyraźnie, że dializa jest formą ratowania życia, szansą i nadzieją, daje czas potrzebny na poszukiwanie dawcy narządu.

Spotkanie z Panią Elżbietą Czerwińską nabrało jednak wymiaru szczególnego, bo mogliśmy przekonać się jak ważna jest troska, empatia i serce wkładane w pracę, jak potrzebne jest zaopiekowanie się małym pacjentem potrzebującym przeszczepu i całą jego rodziną. Rozmowa z naszym Gościem po raz kolejny uświadomiła nam, że praca pielęgniarki jest niezwykle istotna, ale jeszcze ważniejsze jest to, aby, oprócz wykonywania zawodowych obowiązków, dostrzegać drugiego człowieka, który dotknięty chorobą potrzebuje zauważenia, wsparcia i chwili uwagi.

Piękne w tym spotkaniu było to z jaką głęboką pokorą Pani Elżbieta mówiła nam o swojej codzienności, nie eksponując własnej osoby, ale jednocześnie ukazując nam siebie poprzez oddanie, dostrzeganie potrzeb innych i zwykłą, choć, jak się okazuje, niezwykłą pracę.

Pragniemy w tym miejscu gorąco podziękować Pani Elżbiecie Czerwińskiej za czas nam poświęcony, za świadectwo codzienności przepełnione pokorą. Dziękujemy uczniom klasy psychologiczno-pedagogicznej za dojrzałą postawę i zaangażowanie w przebieg spotkania. Dziękujemy także Pani Wicedyrektor Paulinie Michalak-Piotrowskiej oraz ks. Krystianowi za organizację kolejnego z cyklu tematycznych spotkań dotyczących transplantacji i jej roli w służbie ratowania życia i zdrowia człowieka.