W dniu 12 lutego klasa psychologiczno-pedagogiczna uczestniczyła w niecodziennej lekcji online. Została ona przygotowana przez organizatorów społecznej Kampanii „Drugie Życie”. W trakcie jej trwania uczniowie tej właśnie klasy mogli wysłuchać prezentacji znanego transplantologa prof. Macieja Głydy, który w przejrzysty i bardzo ciekawy sposób przybliżył młodzieży informacje na temat transplantacji dokonywanych również w czasie panującej pandemii. Cieszy nas fakt, że prezentacja zakończona została możliwością zadawania pytań Panu Profesorowi, z czego nasi uczniowie bardzo chętnie skorzystali.

Jednak sama prelekcja prof. Głydy to nie jedyne spotkanie tego właśnie dnia. Bezpośrednio po nim młodzież mogła spotkać się Panem Janem Stępniakiem, człowiekiem, który – jak sam o sobie mówi – wygrał życie dzięki dokonanemu w dniu 11 kwietnia 2007 roku przeszczepowi nerki. To swoiste poruszające świadectwo człowieka, który żyje dzięki zabiegowi transplantacji było dla naszych uczniów doskonałą okazją do zrozumienia, jak ważnym projektem jest społeczna Kampania „Drugie życie”, która zachęca do podejmowania działań związanych z propagowaniem zabiegów transplantacyjnych. Słowa „transplantacja to wielki gest życia dla życia” w ustach Pana Jana Stępniaka, nabierają szczególnego znaczenia.

Nieprzypadkowy jest także wybór klasy biorącej udział w spotkaniu. Młodzież klasy psychologiczno-pedagogicznej to uczniowie, którzy w przyszłości chcą wykonywać zawody mające na celu wspieranie ludzi w sytuacjach trudnych i kryzysowych. Spotkania takie jak to są więc dla nich szczególną okazją do pozyskania wiedzy i przygotowania „osobistego warsztatu pracy”, tak potrzebnego do pracy z drugim człowiekiem.

Chcemy w tym miejscu bardzo podziękować Panu prof. M. Głydzie i Panu Janowi Stępniakowi za poświęcony czas i podzielenie się tak cennymi doświadczeniami zawodowymi i życiowymi. Dziękujemy Paniom Marcie Andrzejewskiej i Kindze Adamczewskiej za organizację spotkania online – w zmienionej, ale bardzo przystępnej formie. Dziękujemy też naszym nauczycielom Pani Paulinie Michalak-Piotrowskiej i ks. Krystianowi za przygotowanie spotkania w ramach zdalnego nauczania i realizację projektu w naszej szkole.