Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. Potop i Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

W tym roku Narodowe Czytanie poświęcone było Balladynie Juliusza Słowackiego. Tegoroczna odsłona tej ogólnopolskiej akcji, której celem jest  popularyzacja piękna literatury i czytelnictwa, odbyła się w sobotę, 5 września. Odpowiadając na zaproszenie Wojewody Wielkopolskiego Pana Łukasza Mikołajczyka, Zespół Szkół Mechanicznych został organizatorem poznańskiej 9.edycji tego przedsięwzięcia. Uczniowie naszej szkoły współpracowali z Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu oraz Stowarzyszeniem Teatralnym  Legion z Kórnika.

Miejscem literackiego spotkania była Biblioteka Kórnicka PAN, która w tym celu udostępniła piękną salę Pałacu Działyńskich w Poznaniu. Ze względu na pandemię Narodowe Czytanie przeprowadzone zostało w tym roku w nieco innej formule – bez publiczności. Zainteresowani mogli w nim uczestniczyć on-line, bo całość transmitowana była na żywo w internecie. Zamiast wystawy dzieł Słowackiego powstał filmik z zamku w Kórniku, na którym zobaczyć można m.in. pierwsze wydanie Balladyny i rękopis wiersza poety.

Powstałe w 1834 roku dzieło Słowackiego interpretowali wraz z Wojewodą Wielkopolskim Panem Łukaszem Mikołajczykiem:  Pan Zbigniew Talaga, p.o. Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, prof. Tomasz Jasiński, Dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN oraz Pan Cezary Mazurek, pełnomocnik Dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk do spraw  Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Spotkanie zainicjował prof. Tomasz Jasiński, który powitał wszystkich zaproszonych gości. Podkreślił, że wybór miejsca spotkania nie jest przypadkowy, bo w zasobach Biblioteki Kórnickiej znajduje się pierwsze wydanie Balladyny Juliusza Słowackiego. Głos zabrał także Pan Łukasz Mikołajczyk, Wojewoda Wielkopolski, który powitał zebranych, podkreślając, że łączy ich świadomość jak ważne jest czytanie wartościowych lektur. Powołał się na słowa Umberto Eco „ Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”. Podobne stanowisko w swoim wystąpieniu zaprezentował Pan Zbigniew Talaga, p.o. Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Stwierdził, że warto czytać, bo nic tak nie rozwija wyobraźni, uczy analizy i syntezy jak lektura wartościowych książek, a do takich z pewnością należy Balladyna.

W wydarzeniu udział wzięli uczniowie klasy 2GO3 – Julia Zbrożyna prowadziła uroczystość, Wiktoria Gołębiowska wcieliła się w rolę Balladyny, Alicja Osowska była Aliną a Krystian Piechocki – Kirkorem. Wszyscy świetnie wywiązali się z zadania, wspaniale interpretując czytane fragmenty Balladyny. Opiekunami uczniów były pani Agnieszka Nowakowska i pani Dorota Janicka.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z poznańskiej 9. edycji Narodowego Czytania  na stronie:

https://www.facebook.com/wielkopolskiurzadwojewodzki/videos/691044094952487/?type=2&theater