Z przyjemnością informujemy o sukcesie uczennicy naszej szkoły Julii Cukiert, która zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Płynąć pod prąd”, poświęconym życiu i twórczości Zbigniewa Herberta. Honorowy Patronat nad konkursem objął siostrzeniec Zbigniewa Herberta – dr hab. Rafał Żebrowski. Honorowym Przewodniczącym Jury był prof. Jan Miodek. Honorowy patronat instytucjonalny objęli: Wojewoda Dolnośląski, Dolnośląski Kurator Oświaty, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Klub Herbertowskich Szkół oraz Dziekan Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. W tym roku do konkursu zgłosiło się 109 uczniów z 82 szkół.

Zbigniew Herbert w „Przesłaniu Pana Cogito” napisał o tych, którzy „(…) płyną pod prąd (…)”, że są spadkobiercami „(…) Gilgamesza, Hektora, Rolanda obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów (…)”. Dlatego zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej lub wiersza historii bohatera nieznanego szerokiemu gremium, osadzonego w konkretnej rzeczywistości historycznej, społecznej, rodzinnej, który był lub jest wierny, podobnie jak Zbigniew Herbert, wartościom takim jak Bóg, Honor, Ojczyzna, Prawda – nawet za cenę utraty życia.

Sześcioro uczniów naszej szkoły: Julia Cukiert, Katarzyna Rychlewicz, Małgorzata Kiniewicz, Michał Antczak, Kajetan Błaszak, Jakub Wawrzyniak oraz Kacper Ignaszak podjęło się tego trudnego zadania. Zgromadzili nie tylko bogate materiały tworzące dokumentację prezentującą sylwetki przodków, ich udział w walkach powstania wielkopolskiego lub II wojny światowej, ale także zebrali świadectwa sytuacji wystawiających ich człowieczeństwo na próby, którym dzielnie sprostali. Całość zamknęli w różnorodnych formach literackich (wywiadu, listu, eseju, reportażu), tworząc niepowtarzalne wypracowania. Za trud oraz ogromne serce włożone w prace bardzo dziękujemy i mamy nadzieję, na równie spektakularne sukcesy literackie w niedalekiej przyszłości.

Opiekunem naukowym konkursu była prof. Agnieszka Polińska.

Link do strony konkursowej