W lutym oraz na początku marca tego roku uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej wzięli udział w IX Ogólnopolskim Konkursie Literackim dla uczniów 7-8 klas szkół  podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pod tytułem „LITERACKI SMS – POEZJA I PROZA NA 160 ZNAKÓW”. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Śląski oraz Śląski Kurator Oświaty. Do grona patronów dołączyli także posłowie na Sejm: Izabela Leszczyna i Andrzej Gawron oraz Starosta Lubliniecki Joachim Smyła. W tym roku konkurs odbywał się pod hasłem: Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Celem konkursu od lat jest zachęcenie młodzieży do refleksji nad sobą i otaczającym światem, pomoc w  odkrywaniu wrażliwości, zachęcenie do formułowania sądów, opinii, ocen oraz nadawania im literackiej, artystycznej formy. Konkurs rozwija umiejętności językowe, zmuszając do jasnego i precyzyjnego wypowiadania się poprzez krótkie komunikaty.

Z przyjemnością informujemy, że spośród wysłanych blisko 30 literackich smsów do II etapu  zakwalifikowały się aż cztery prace. Finalistami ogólnopolskiego konkursu zostali: Weronika Dura z klasy 3o1, Nicole Pasternak z klasy 1O3, Weronika Garczyńska z klasy 1T3 oraz Józef Skorosz z klasy 1Z. Prace zostały napisane pod kierunkiem prof. Doroty Janickiej i prof. Agnieszki Polińskiej. Serdecznie wszystkim gratulujemy i trzymamy kciuki za ostateczne wyniki, które poznamy już 21 marca.

http://literacki-sms.blogspot.com/2019/03/prace-zakwalifikowane-do-ii-etapu.html