77 lat temu na terenie Portu Rzecznego w Poznaniu przeprowadzono spektakularną operację dywersyjną Polskiego Państwa Podziemnego, wymierzoną przeciwko hitlerowskiemu okupantowi, znaną jako Akcja Bollwerk. 21 lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 odbyła się  uroczystość poświęcona upamiętnieniu tej akcji. Wzięły w niej udział władze miasta, kombatanci i poznańscy uczniowie, wśród których nie zabrakło również delegacji z ZSM im. KEN. Naszą szkołę reprezentowali  kadeci B.Figan A.Miszczak J.Gierka z klasy 2o2 oraz B.Nowicki,  J.Widera i  M.Sobacka z klasy 1o4.

Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy, którą zebrani upamiętnili zmarłych niedawno żołnierzy Armii Krajowej – ppłk Ludwika Miśka i kpt Wojciecha Bociańskiego. Uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 zaprezentowali przedstawienie z okazji przypadającej w ubiegłym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po części artystycznej zebrani goście przeszli pod pomnik Akcji Bollwerk  przy ul. Estkowskiego. W imieniu władz miasta kwiaty złożyli zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski i przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz. Podczas tej części obchodów kadeci ZSM  z klasy 2o2 reprezentowali sztandar AK.