9 listopada obchodziliśmy w naszej szkole 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ważnym punktem uroczystości było posadzenie Dębu Pamięci dla uhonorowania Walentego Ludka, starszego przodownika Policji Państwowej. Walenty Ludek był jedną z 22 tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej rozstrzelanych przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz Stalina wiosną 1940 roku. Wśród zamordowanych znalazło się ponad 14 tysięcy polskich oficerów i policjantów wziętych do niewoli po najeździe Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku i więzionych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci odbyła się w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Katyń … ocalić od zapomnienia”. Celem tego projektu jest oddanie hołdu pomordowanym, przypomnienie ich sylwetek społeczeństwu polskiemu, szczególnie młodemu pokoleniu Polaków oraz zagwarantowanie im trwałego miejsca w pamięci narodu polskiego poprzez posadzenie 21 857 dębów pamięci. Drzew, które są symbolem siły, szlachetności i długowieczności. Każde z tych drzew ma upamiętnić jedną ofiarę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie. Ocalić od zapomnienia, znaczy poznać jednego z rozstrzelanych, który był czyimś synem, bratem, ojcem oraz sprawić, aby pamięć o tym człowieku, o jego odwadze i poświęceniu była wiecznie żywa nie tylko w jego rodzinie. Posadzony przed budynkiem Szkoły Dąb Pamięci, wraz z okolicznościową tabliczką, będzie dla nas wymownym symbolem powagi i znaczenia prawdziwej służby mundurowej. Szkolną uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele Komendy Miejskiej w Poznaniu, zaś gośćmi honorowymi byli potomkowie Walentego Ludka – prawnuk Andrzej Borowski, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 wraz z synem, starszym sierżantem 12 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, Tomaszem Borowskim. Jak sam nasz Gość wspomniał, był on na wielu podobnych uroczystościach, ale dopiero w ZSM poczuł namacalność tej historii. Po zasadzeniu Dębu Pamięci odbył się uroczysty Apel Pamięci, podczas którego hołd zamordowanym funkcjonariuszom Policji Państwowej oddali kadeci klas mundurowych naszej szkoły.

Druga część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Przygotowany przez uczniów montaż słowno-muzyczny poprzez historyczną perspektywę uzmysłowił, jak wielką i bezcenną wartością jest wolność. Poczucie jedności narodowej stało się szczególnie wyraźne podczas wspólnego odśpiewania napisanej specjalnie na tę okazję, w ramach projektu “Niepodległość – to nasza sprawa”, pieśni patriotycznej pt. „Strażnicy wolności“. Na zakończenie Pani Dyrektor dr Małgorzata Nawojczyk zaznaczyła, iż jest dumna z prawdziwie patriotycznej postawy uczniów ZSM, którzy tak ważną rocznicę uczcili w godny sposób, podejmując szereg inicjatyw, przygotowując artystyczną oprawę wyjątkowego święta, dekorując budynek szkoły i projektując emblematy, którymi obdarowani zostali nasi goście.

 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości pozostanie w sercach i w pamięci jako przeżycie pokoleniowe, które zobowiązuje nie tylko do odpowiedzialności za państwo, ale też za nasz indywidualny rozwój.